IO - ITPA Diagnostic TG - Organizational Website

from Monday, 25 October 2021 (09:00) to Thursday, 28 October 2021 (17:00)
ITER Site (IC Meeting room (72/5010))

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
25 Oct 2021
26 Oct 2021
27 Oct 2021
28 Oct 2021
AM
09:00
Chair: C.Watts -Mr Mario MEROLA - IO Local Host (ITER Organization) (until 09:10) (IC Meeting room (72/5010))
09:10
Chair: C.Watts -Mr Michael Blacksell (Australian National University) (until 09:35) (IC Meeting room (72/5010))
09:35
Chair: C.Watts -Mr Oliver Ford (IPP - MPG) (until 09:55) (IC Meeting room (72/5010))
09:55
Chair: C.Watts -Mr Francisco Souto Esquivel (Fircroft Engineering) (until 10:15) (IC Meeting room (72/5010))
10:15
Chair: C.Watts - Miroslaw Zlobinski (FZ-Juelich) Philippe Mertens (FZ-Juelich) (until 10:30) (IC Meeting room (72/5010))
10:30 --- Coffee Break ---
10:45
Chair: R.Reichle -Mr Martin KOCAN (ITER Organization) (until 11:05) (IC Meeting room (72/5010))
11:05
Chair: R.Reichle -Mr Martin KOCAN (ITER Organization) (until 11:20) (IC Meeting room (72/5010))
11:20
Chair: R.Reichle -Mr Zhifeng Cheng (HUST) (until 11:40) (IC Meeting room (72/5010))
11:40
Chair: R.Reichle -Mr Richard O'Connor (ITER Organization) Mr Kadi Jeno (GEMS Engineering) (until 11:55) (IC Meeting room (72/5010))
11:55 --- Lunch Break ---
09:00
Welcoming words -Mr Michael Walsh (ITER Organzation) (until 09:15) (IC Meeting room (72/5010))
09:15
Chair: D.Mazon -Mr Didier MAZON - Chair ITPA TG (CEA) (until 09:45) (IC Meeting room (72/5010))
09:45
Chair: D.Mazon -Mr Gunsu Yun (Pohang University of Science and Technology) (until 10:15) (IC Meeting room (72/5010))
10:15
Chair: D.Mazon -Mr George VAYAKIS - Scientific Secretary - IO Co-chair (ITER Organization) (until 10:45) (IC Meeting room (72/5010))
10:45 --- Coffee Break ---
11:00
Chair: G.Vayakis -Mr Marek Scholz (Institute of Nuclear Physics) (until 11:25) (IC Meeting room (72/5010))
11:25
Chair: G.Vayakis -Mr Massimo Nocente (University of Milano Bicocca) (until 11:45) (IC Meeting room (72/5010))
11:45
Chair: G.Vayakis -Mr Giovanni DI MAIO (CAEN SPA) Mr Carlo TINTORI (CAEN SPA) (until 12:05) (IC Meeting room (72/5010))
09:00
Chair: S. Zoletnik -Mr Ivan Duran (IPP) (until 09:25) (IC Meeting room (72/5010))
09:25
Chair: S. Zoletnik - Andrei Goussarov (until 09:45) (IC Meeting room (72/5010))
09:45
Chair: S. Zoletnik -Mr Andrei Litnosky (FZJ) (until 10:10) (IC Meeting room (72/5010))
10:10
Chair: S. Zoletnik -Mr Paul HIRET (Basel University) (until 10:30) (IC Meeting room (72/5010))
10:30
Chair: S. Zoletnik -Mr Soni Kunal (University of Basel) (until 10:50) (IC Meeting room (72/5010))
10:50
Chair: S. Zoletnik -Mr Boseong Kim (Korea Institute of Fusion Energy) (until 11:10) (IC Meeting room (72/5010))
11:10 --- Coffee Break ---
11:20
Chair: S. Zoletnik -Mr Yookwan kim (KFE) (until 11:40) (IC Meeting room (72/5010))
11:40
Chair: S. Zoletnik -Mr Mingu Won (Korea Institute of Fusion Energy (KFE)) (until 12:00) (IC Meeting room (72/5010))
09:00
Chair: D.Mazon -Mr Rainer Fischer (Max Planck Institute for Plasma Physics) (until 09:20) (IC Meeting room (72/5010))
09:20
Chair: D.Mazon -Mr Geert Verdoolaege (Ghent University) (until 09:40) (IC Meeting room (72/5010))
09:40
Chair: D.Mazon -Mr Didier Vezinet (CEA/IRFM) (until 10:00) (IC Meeting room (72/5010))
10:00
Chair: D.Mazon -Mr Andrei Litnosky (FZJ) (until 10:10) (IC Meeting room (72/5010))
10:10
Chair: D.Mazon (until 10:20) (IC Meeting room (72/5010))
10:20
Chair: D.Mazon -Mr Marek Scholz (Institute of Nuclear Physics) (until 10:30) (IC Meeting room (72/5010))
10:30
Chair: D.Mazon -Mr Sandor Zoletnik (Wigner - Hungarian Academy of Sciences) (until 10:40) (IC Meeting room (72/5010))
10:40
Chair: D.Mazon -Mr Martin O'Mullane (University of Strathclyde) (until 10:50) (IC Meeting room (72/5010))
10:50
Chair: D.Mazon - Rory Scannell (UKAEA) (until 11:00) (IC Meeting room (72/5010))
11:00 --- Coffee Break ---
11:20
Chair: D.Mazon -Mr Soren Bang Korsholm (DTU Physics, Technical University of Denmark) (until 11:30) (IC Meeting room (72/5010))
11:30
Chair: D.Mazon -Mr Ivan Duran (IPP) (until 11:40) (IC Meeting room (72/5010))
11:40
Chair: D.Mazon -Mr Marco De Baar (NWO institute DIFFER) (until 11:50) (IC Meeting room (72/5010))
11:50
Chair: D.Mazon -Mr Rainer Fischer (Max Planck Institute for Plasma Physics) (until 12:00) (IC Meeting room (72/5010))
PM
12:55
Chair: D.Mazon -Mr Martin KOCAN (ITER Organization) (until 13:10) (IC Meeting room (72/5010))
13:10
Chair: D.Mazon -Mr Yunxing Ma (ITER Organization) (until 13:30) (IC Meeting room (72/5010))
13:30
Chair: D.Mazon -Mr Luis Meneses (ITER Organization) (until 13:45) (IC Meeting room (72/5010))
13:45
Chair: D.Mazon -Mr Matthew Clough (ITER Organization) Mr Robin Le Barbier (RLB Engineering) (until 14:00) (IC Meeting room (72/5010))
14:00
Chair: D.Mazon -Mr Mark Kempenaars (ITER Organization) (until 14:15) (IC Meeting room (72/5010))
14:15 --- Coffee Break ---
14:30
Chair: G.Vayakis -Mr Sunil Pak (ITER Organization) Mr Rafael Zubieta (Vitrociset) (until 14:50) (IC Meeting room (72/5010))
14:50
Chair: G.Vayakis - Thierry Cerisier (PPD/DE) (until 15:05) (IC Meeting room (72/5010))
15:05
Chair: G.Vayakis - Andrei Goussarov Alessandro Danisi (ITER Organization) (until 15:25) (IC Meeting room (72/5010))
15:25
Chair: G.Vayakis -Mr Slim Hamdani (Bertin Technologies) (until 15:45) (IC Meeting room (72/5010))
15:45
Chair: G.Vayakis -Mrs Nathalie Gimbert (Bertin Technologies) (until 16:00) (IC Meeting room (72/5010))
16:00 --- Adjourn ---
16:05
Site Tours (for the registered persons) (until 17:55) ()
12:05 --- Lunch Break ---
13:00
Chair: G.Yun -Mr Joao Figueiredo (EUROfusion) (until 13:25) (IC Meeting room (72/5010))
13:25
Chair: G.Yun -Mr Francesco Orsitto (ENEA) (until 13:45) (IC Meeting room (72/5010))
13:45
Chair: G.Yun -Mr Byron Peterson Mr Hans Meister (IPP - Max Planck) (until 14:10) (IC Meeting room (72/5010))
14:10
Chair: G.Yun -Mr Christian Grisolia (CEA) (until 14:30) (IC Meeting room (72/5010))
14:30
Chair: G.Yun -Mr Sebstian Brezinsek (FZJ) (until 14:45) (IC Meeting room (72/5010))
14:45
Chair: G.Yun -Mr Chris Klepper (ORNL) (until 15:05) (IC Meeting room (72/5010))
15:05 --- Coffee Break ---
15:20
Chair: G.Yun -Mr Martin O'Mullane (University of Strathclyde) (until 15:45) (IC Meeting room (72/5010))
15:45
Chair: G.Yun -Mrs Stephanie CANCELLI (Milano - Bicocca University) (until 16:05) (IC Meeting room (72/5010))
16:05
Chair: G.Yun -Mrs Francesca Bombarda (ENEA-FSN) (until 16:25) (IC Meeting room (72/5010))
16:25
Chair: G.Yun -Mr Francesco CORDELLA (ENEA) (until 16:45) (IC Meeting room (72/5010))
16:45
Chair: G.Yun -Mrs Oulfa Chellai (PPPL) Mr Tullio BARBUI (PPPL) (until 17:05) (IC Meeting room (72/5010))
17:05
Chair: G.Yun -Mr Boseong Kim (Korea Institute of Fusion Energy) (until 17:25) (IC Meeting room (72/5010))
17:25 --- Adjourn ---
12:00
Chair: S. Zoletnik -Mr Stanislav Serov (Triniti) (until 12:25) (IC Meeting room (72/5010))
12:25 --- Lunch Break ---
13:00
Chair: J. Figueiredo -Mr Rory Scannell (UKAEA) (until 13:25) (IC Meeting room (72/5010))
13:25
Chair: J. Figueiredo -Mr Domagoj Kos (UKAEA) (until 13:45) (IC Meeting room (72/5010))
13:45
Chair: J. Figueiredo -Mr Francesco Orsitto (ENEA) (until 14:05) (IC Meeting room (72/5010))
14:05
Chair: J. Figueiredo -Mr Soren Bang Korsholm (DTU Physics, Technical University of Denmark) (until 14:30) (IC Meeting room (72/5010))
14:30
Chair: J. Figueiredo -Mr Gunsu Yun (Pohang University of Science and Technology) (until 14:50) (IC Meeting room (72/5010))
14:50
Chair: J. Figueiredo -Mr Marco Zerbini (ENEA Frascati) (until 15:10) (IC Meeting room (72/5010))
15:10
Chair: J. Figueiredo -Dr Luis Felipe Delgado-Aparicio (PPPL) (until 15:30) (IC Meeting room (72/5010))
15:30
Chair: J. Figueiredo - Paolo Buratti (ENEA) (until 15:50) (IC Meeting room (72/5010))
15:50 --- Coffee Break ---
16:00
Chair: M. Scholz -Mr Marco De Baar (NWO institute DIFFER) (until 16:25) (IC Meeting room (72/5010))
16:25
Chair: M. Scholz - Mireille Schneider (ITER Organization) (until 16:45) (IC Meeting room (72/5010))
16:45
Chair: M. Scholz -Mr Christopher Orrico (ITER Organization) (until 17:05) (IC Meeting room (72/5010))
17:05
Chair: M. Scholz -Mr Marco De Baar (NWO institute DIFFER) (until 17:25) (IC Meeting room (72/5010))
17:25
Chair: M. Scholz -Mr Max Austin (University of Texas) (until 18:00) (IC Meeting room (72/5010))
18:00 --- Adjourn ---
12:00 --- Lunch Break ---
13:00
Chair: M. de Baar -Mr Masao Ishikawa (National Institutes for Quantum and Radiological Science and Te) (until 13:25) (IC Meeting room (72/5010))
13:25
Chair: M. de Baar (until 13:50) (IC Meeting room (72/5010))
13:50
Chair: M. de Baar (until 14:15) (IC Meeting room (72/5010))
14:15
Chair: M. de Baar -Mr Gheesa Vyas (ITER-India, Institute for Plasma Research) (until 14:40) (IC Meeting room (72/5010))
14:40
Chair: M. de Baar -Mr Zvonkov Alexander (ITER-Russia) (until 15:05) (IC Meeting room (72/5010))
15:05
Chair: M. de Baar -Mr Réjean Boivin (General Atomics) (until 15:30) (IC Meeting room (72/5010))
15:30
Chair: G.Vayakis -Mr Didier MAZON - Chair ITPA TG (CEA) (until 15:50) (IC Meeting room (72/5010))
15:50
Chair: G.Vayakis -Mr Gunsu Yun (Pohang University of Science and Technology) (until 16:30) (IC Meeting room (72/5010))
16:30 --- Adjourn ---